Tilda – krótka historia

31 grudzień 2012, 10:21 Tagi: , , ,

Twórczynią Tild jest norweska artystka Finnanger Tone wychowana w  Oslo. Obecnie mieszka na wyspie w fiordzie Oslo z chłopakiem i jej psem. Tone Finnanger zawsze lubiła sztukę i rzemiosło, w tej kwestii od małego dziecka miała wsparcie babci i dziadka.  To oni nauczyli ją np. tworzenia różnych rzeczy z papieru.Ukończyła szkołę artystyczną, a pierwszą rzeczą którą zaprojektowała, było logo i menu restauracji wykonane w zamian za jedzenie.

Marzeniem Tone było robienie lalek i dekoracji do filmów animowanych. W rzeczywistości jednak pracowała ona w sklepie z ręcznie robionymi rzeczami („handmade”). I tak, w otoczeniu tych rzeczy powstał pomysł na tworzenie ubrań dla lalek.

W 1999 roku, gdy Tony miała 25 lat, otworzyła sklep o nazwie „Tilda”  i wydała dwie książki jednocześnie: “Tilda Boże Narodzenie” i “Wielkanoc Tilda”. Tony w swoim sklepie prowadzi również warsztaty tworzenia lalek oraz sprzedaje wszystkie niezbędne materiały do ich tworzenia. Od 2013 r. asortyment sklepu rozszerzył się również o zestawy scrapbookingowe, patchwork, itd.

Produkty sygnowane marką Tilda są produkowane i dystrybuowane przez Panduro Hobby i dostępne w większości krajów Europy oraz do innych częściach świata, takich jak USA, Australia czy Chiny.

Twórczyni Tild mówi: jeśli robisz lalkę według jej wzoru, własnymi rękami i sprzedajesz, nie mam nic przeciwko, dopóki nie robisz tego na skalę przemysłową. (http://aarticles.net/culture-art-history/13358-chto-yeto-tam-za-dama-znakomtes-tilda-i-ee-zveri.html)

Tilda jaką najbardziej znamy to lalka aniołek o charakterystycznych oczach w postaci kropek, zaróżowionych policzkach oraz nieproporcjonalnych cienkich i długich nogach oraz ramionach. Tilda posiada w swoich projektach również urocze psy, koty, ślimaki, ptaki (m.in. maskonury, ptaki charakterystyczne dla Islandii) oraz wzory haftu itd.

Ciekawostką są warsztaty prowadzone przez Skype. Nie ma to jak iść z duchem czasu:) Warsztaty prowadzone są w języku angielskim i holenderskim. Po zapisaniu się na warsztaty, uiszczeniu opłaty kursant otrzymuje wszystkie potrzebne tkaniny i wzory.

Oficjalne strony:

http://www.tildas-welt.com/

http://www.lovetilda.nl

Listę książek w różnych językach znajdziecie na http://www.tildas-welt.com/buecher/index.html  To się nazywa „tildomania”:)

W Polsce przetłumaczono tylko trzy pozycje książkowe, nakładem wydawnictwa Buchmann:

– „Dekoracje na Boże Narodzenie”

– „Radosne dekoracje”

-„Przytulne dekoracje”

Niestety nie mamy oficjalnej strony, ale jest fan klub lubiących Tilde- http://fanklubtildy.blogspot.com/.

Ten post został napisany dla jakuszyc.pl