Spódnica kloszowa dla leniwych
Do narysowania spódnicy z koła zwanej kloszową potrzebujemy wymiary:
obwód talii – ot
długość spódnicy
Na arkuszu papieru rysujemy linię prostą. Oznaczamy punkt A i od tego punktu rysujemy linię prostopadłą. Linie te to środek przodu i tyłu spódnicy.
Obwód talii dzielimy na 6.
ot : 6= 72:6=12
Od punktu A odmierzamy w równych odstępach 12 cm, możemy użyć do tego cyrkla. W taki sposób wyznaczamy podkrój spódnicy, naszą talię.
Następny krok to odmierzenie długości spódnicy od podkroju spódnicy.
Możemy wykonać tylko połowę tej formy i ją odrysować na złożonej podwójnie tkaninie. Przy złożeniu tkaniny tylko raz i naniesieniu połowy powyższej formy, będziemy mieć spódnicę z połowy koła.
Teraz czas na sposób dla leniwych z pominięciem papierkowej roboty:) Do tego potrzebujemy krzywik z centymetrem.
Spódnica z koła ma wyglądać po rozłożeniu jak poniżej. Mieści się ona w 4 kwadratach, więc rozmiar naszej talii dzielimy na 4, np. 74:4= 18,5.
Bierzemy tkaninę szer. 160. Składamy ją na pół i jeszcze raz na pół.
W rogu złożenia rysujemy naszym krzywikiem łuk długości naszego wyliczenia -18,5 cm (zdj. to przykład ułożenia). W tym pomaga nam krzywik z centymetrem. Pamiętajmy, aby ułożyć krzywik z boku do boku, w identycznej odległości.
Kontrolna miara boków.
Od narysowanego łuku odmierzamy długość naszej spódnicy + dodatek na podwiniecie.
Ten sposób jest idealny przy elastycznych tkaninach. W przypadku użycia nierozciągliwych tkanin, wystarczy przeciąć jeden bok, który będzie naszym szwem i umieścimy tam zamek.
Tutorial dla jakuszyc.pl.