Ebru – malowanie na wodzie

20 kwiecień 2018, 10:06 Tagi: , ,

Sztuka malowania na powierzchni wody, zwana też Ebru lub sztuką marmurkowania papieru to tradycyjna sztuka zdobienia papieru za pomocą nakładania na powierzchnię wody cieniutkich warstw farby i tworzenia wzorów za pomocą pędzelków i patyczków. Sztuka trochę magiczna, fascynująca, wymagająca skupienia i wyciszająca… Jednak nie tak ulotna, jak można by przypuszczać: tak powstały obraz zostaje bowiem następnie przeniesiony na kartkę papieru. Obraz Ebru przypomina z wyglądu powierzchnię marmuru  (stąd nazwa), lub jest ozdobiony efektownym motywem roślinnym: tulipanem, goździkiem, różą.

Korzenie sztuki ebru sięgają X wieku, kiedy sztuka ta, pod inną jeszcze nazwą, po raz pierwszy pojawiła się w Japonii. W późniejszym czasie przywędrowała do Turcji, gdzie poza marmurkiem, zaczęto w ten sposób malować różnego rodzaju motywy roślinne, tworząc przepiękne, unikatowe obrazy.

Piękno i niepowtarzalność papierów marmurkowych dostrzegli także introligatorzy, używając ich w oprawach lub wyklejkach książek.

Program: W trakcie 5 godzin warsztatów poznasz niezbędne podstawy techniki ebru, czyli MALOWANIA NA POWIERZCHNI WODY. W Polsce zajmuje się nią naprawdę niewiele osób, może zatem i Ty zakochasz się i dołączysz do tego grona? Prawdopodobnie jeszcze nigdy nie malowałeś/łaś na wodzie, dlatego wytłumaczę Ci wszystko- krok po kroku. Opowiem o materiałach, które są niezbędne, pokażę jak posługiwać się narzędziami, jak i czym malować i wreszcie: jak nakładać papier na wodę, aby przenieść na niego powstały na powierzchni obraz.

 

Co zyskasz? Początek przygody ze sztuką Ebru, bez którego nie da się iść dalej. Wiedzę o materiałach, której próżno szukać w Internecie. Podstawowe umiejętności, których nie da się nabyć oglądając filmiki na youtube. Fantastyczne obrazy namalowane własnoręcznie na powierzchni wody oraz papier marmurkowy, który następnie możesz wykorzystać do tak wielu technik plastycznych, że trudno wszystkie wymienić (na przykład do oprawy introligatorskiej).


Kto może wziąć udział w warsztatach? Zajęcia przeznaczone są dla osób dorosłych i młodzieży. Ilość miejsc jest ograniczona- 10 os. Pracujemy na 4 kuwetach.


Zapisy: wyślij email zgłoszeniowy na adres: [email protected]

Chcesz o coś zapytać? Zadzwoń: ☎ 504 508 480

 

Koszt: 185 zł/os.

Czas trwania: 5 godz.

Liczba uczestników ograniczona: 10 miejsc. Uwaga: organizatorzy zastrzegają sobie możliwość odwołania warsztatów w przypadku zgłoszenia się zbyt małej liczby uczestników.

Termin i lokalizacja: 23 czerwca 2018 (sobota) godz.  11.00- 16.00, Robótki Stefci, ul. Pionierów 8, Wrocław, www.stefcia.pl


Jak się przygotować? Wszystkie potrzebne materiały i narzędzia są w cenie warsztatów, nie musisz więc przynosić zupełnie nic. Ale na zajęciach można się pobrudzić, więc pamiętaj o tym wybierając strój.

Organizatorzy: Pracownia Robótki Stefci i Hertmanus Pracownia Edukacyjno-Artystyczna Katarzyna Hertmanowska. Warsztaty prowadzi Katarzyna Hertmanowska, zajmująca się od prawie 10 lat sztuką malowania na wodzie.